Salon vín ČR 2015

Do letošního Salonu vín byl zařazen náš Merlot 2011 - výběr z bobulí.

Kompletní výsledky jsou zde:
archiv.ihned.cz/c1-63517800-100-nejlepsich-vinSto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2015

Salon vín České republiky otvírá 28. února

Tisková zpráva ze dne 11. února 2015

Valtice - Výsledky Salonu vín ČR - národní soutěže vín 2015, nejvyšší a největší soutěže vín v České republice odtajnili zástupci Národního vinařského centra.

Ve zkratce lze letošní složení Salonu shrnout následovně: Šampion - Rulandské bílé ze Zámeckého vinařství Bzenec, nejlepší červené - Laurot z VINSELEKTU MICHLOVSKÝ, a. s., 74 bílých, 23 červených, 9 Ryzlinků rýnských, po osmi z odrůdy Chardonnay, 7 Ryzlinků vlašských, Sauvignonů, Veltlínských zelených a kupáží, 48 pozdních sběrů, 67 vín ročníku 2013, nejstarší víno ročníku 2005 a neuvěřitelných 18 zástupců vinařství VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s.

Šampionem, tedy nejlepším vínem České republiky pro rok 2015, a zároveň vítězem kategorie bílých suchých a polosuchých vín se stalo Rulandské bílé Ego75, výběr z hroznů 2013 Zámeckého vinařství Bzenec. Hrozny pochází ze slovácké vinařské podoblasti, z obce Vracov, viniční tratě Klínky. Šampion Salonu vín - národní soutěže vín 2015 uspěl v konkurenci 1646 moravských a českých vín přihlášených do soutěže. Jedná se o víno jemně žluté barvy, se stopami lučního kvítí a jarního ovoce. V chuti lehké a přesto plné a široké.

Mezi červenými suchými a polosuchými víny byl nejlépe hodnocen Laurot 2012 výběr z hroznů od firmy VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s.

V kategorii bílých polosladkých vín se porota shodla na Rulandském šedém 2013 výběru z hroznů vinařství LAHOFER, a. s.

V kategorii růžových vín je jediné víno, a to Cabernet Sauvignon rosé 2013 pozdní sběr firmy ZNOVÍN ZNOJMO, a. s.

Jako nejlepší v kategorii sladkých vín zvítězila Pálava 2013 ledové víno Bronislava Vajbara.

V kategorii jakostních šumivých vín zvítězil Chateau Bzenec brut 2011 jakostní šumivé víno s.o. společnosti Chateau Bzenec, spol. s r.o.

Cenu za nejlepší kolekci vín si odnesla společnost VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s.

„Salon vín prezentuje špičku našeho vinařství a pro mnohé vinaře a milovníky našich vín je jeho vyhlášení nejdůležitější vinařkou událostí roku. Potvrzuje to i rok od roku rostoucí návštěvnost degustační expozice Salonu vín, která je zároveň aktuálním držitelem ocenění TOP vinařský cíl,“ komentuje ředitel Národního vinařského centra, ing. Pavel Krška.


O vínech v Salonu vín

V poměrovém zastoupení bylo do kolekce vybráno 74 vín bílých, z čehož 59 bylo suchých a polosuchých, 10 polosladkých a 5 sladkých. Z celkových 23 vín červených byla 2 vína sladká. Kolekci doplňuje 1 růžové a 2 vína šumivá. 28 vín pocházelo z mikulovské, 26 z velkopavlovické, 24 ze slovácké, 18 ze znojemské podoblasti a z vinařské oblasti Čechy kolekci doplňují 3 vína.

Nejúspěšnějšími odrůdami letošního ročníku se staly Ryzlink rýnský s 9 zastoupeními, Chardonnay s 8 zastoupeními, dále Ryzlink vlašský, Sauvignon, Veltlínské zelené a Cuvée se 7 zastoupeními a Rulandské bílé a Rulandské šedé se 6 zastoupeními. Tramín červený a Pálava mají 5 zastoupení, Frankovka a Rulandské modré 4.

Podle jakostního zařazení je v letošním Salonu vín ČR nejvíce vín v pozdním sběru (48) následováno 19 výběry z hroznů. Kabinetní vína se probojovala 9 zastoupeními.

Ročníkem s největším zastoupením je ročník 2013 s 67 víny, ročník 2011 se 14 a ročník 2012 se 13 víny. Nejstarší víno je z roku 2005 a také se zde letos vyskytuje jeden sekt „bez ročníku“.

V letošním roce byly nejúspěšnější tyto firmy: VINSELEKT MICHLOVSKÝ, a. s. s 18 víny, Vinné Sklepy Valtice, a. s., PATRIA KOBYLÍ, a. s. a Rodinné vinařství Košut, s. r. o., se 6 víny a ZNOVÍN ZNOJMO, a. s. se 4 víny.

Pro detailní statistiku viz tabulky v Konečné výsledky Salon vín ČR 2015.

O soutěži a Salonu vín ČR

V úvodních kolech soutěže, hodnotících vína ve vinařských podoblastech velkopavlovické, mikulovské, slovácké a znojemské a z vinařské oblasti Čechy, bylo z 1646 vzorků vybráno 722 nejlepších vín, která postoupila do prvního celostátního kola soutěže. Nejlepších 200 se následně probojovalo do 2. kola, z kterého vzešlo 100 nejlepších vín oceněných titulem Salon vín České republiky, absolutní Šampion, vítěz kategorie a titul pro nejlepší kolekci Salonu vín - národní soutěž vín 2015.

Nový ročník celoroční degustační expozice Salonu vín ČR bude veřejnosti otevřen od soboty 28. února 2015 tradičně na zámku ve Valticích. Letos očekává Národní vinařské centrum v návaznosti na ocenění TOP VINAŘSKÝ CÍL další nárůst návštěvnosti. Toto vítězství v hlasování veřejnosti nepochybně povzbudí k cestě do Valtic další tisíce fanoušku moravských a českých vín.

Výběr degustátorů a systém hodnocení

V komisích soutěže každý rok zasedají naši nejlepší degustátoři, kteří jsou spolu s moderním počítačovým systémem, vícekolovým hodnocením a garancí Svazu vinařů ČR zárukou objektivity a výběru skutečně nejlepších vín z Moravy a Čech.

Důležitým a zcela zásadním atributem soutěže je požadavek na předchozí nalahvování přihlašované partie vína a odběr soutěžních vzorků přímo u výrobce vína organizátorem soutěže, který má právo na výběr libovolných 6 lahví z přihlašované partie.

Salon vín - národní soutěž vín je také jedna z mála soutěží, které namátkově provádí chemickou analýzu souladu deklarovaných a skutečných parametrů vína. Zároveň je Salon vín - národní soutěž vín suverénně nejpřísnější soutěž v České republice.


Převzato z NVC (Národní vinařské centrum) zdrojzpět zprávy